Zapowiedź meczu Wisła Kraków vs Legia Warszawa

You are currently viewing Zapowiedź meczu Wisła Kraków vs Legia Warszawa

Pojęcie względne

Czy rok czasu to dużo? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w roku 2019, gdy w życiu Wiślaków miało miejsce wiele wydarzeń. Grudniowe zawirowania i styczniowa stabilizacja wprowadziła odrobinę spokoju, a osoba Kuby Błaszczykowskiego zakładającego ponownie koszulkę z numerem 16 była nowym rozdziałem w historii. W styczniu tego roku na Twitterze Legii pojawiły się życzenia dla Wisły, aby kolejny pojedynek Derbów Polski mógł się odbyć (z subtelnym podkreśleniem zwycięstwa Legii). Realizacja tego drugiego życzenia nie miała miejsca, bowiem to Wisła pokonała Legię 4:0. Każda kolejna bramka pogłaśniała atmosferę na stadionie. Dziś spośród strzelców bramek w klubie został tylko Kuba. Któż by się wtedy spodziewał, że pół roku później będzie mieć miejsce jedna z największych porażek w historii Białej Gwiazdy?
Wynik 7:0 dla Legii był nie tylko którąś z rzędu porażką Wiślaków, ale przede wszystkim mocnym ciosem psychicznym. Piłkarze nie mogli ukryć wściekłości, a wielu kibiców odbyło test na prawdziwą wierność.

Ta ostatnia niedziela…

Zmiana trenera, przerwanie passy przegranych i świetna dyspozycja piłkarzy w 2020 roku pozwoliła uwierzyć nie tylko w łatwe utrzymanie, ale cień nadziei na coś więcej. To „coś więcej” jednak szybko wygasło z ostatnim meczem. Ciężko bowiem szukać pozytywów, gdy pierwszą bramkę traci się już w 1′ minucie, największe błędy popełniają ci, w których największa nadzieja, a mecz kończy się wynikiem 4:0 dla rywala. Z tego miejsca na pewno warto stwierdzić, że pandemia Koronawirusa i wymuszona przerwa nie wpłynęła pozytywnie na formę piłkarzy Białej Gwiazdy. Niestety – konsekwencje „wpadek” odczuwalne będą także i po meczu, gdyż w Gliwicach wykartkowali się Maciej Sadlok i Vukan Savićević. Oprócz tego kontuzję w tygodniu złapał Paweł Brożek, zagrać nie będzie mógł Mateusz Hołownia, a występ Alona Turgemana, czy innych istotnych piłkarzy wciąż stoi pod znakiem zapytania. Wybór kadry meczowej sam w sobie będzie wielkim wyzwaniem. Vullnet Basha, Łukasz Burliga i David Niepsuj to trójka zawodników, która będzie musiała uważać na kartki. Zdobycie takowej uniemożliwi im udział w następnym meczu – z Rakowem Częstochowa.

Nasz rywal

Legia Warszawa w ostatnim sezonie przegrywała ważne mecze (m.in. ten z Wisłą, ale i tzw. „za 6 punktów” z Piastem). Na koniec walki złapała zadyszkę, wykorzystał to Piast i zdobył historyczne mistrzostwo Polski. W tym sezonie dyspozycja Legii jest wyraźnie lepsza. Niemała w tym zasługa trenera Vukovicia. Sama przewaga punktowa Wojskowych jest w tym momencie niełatwa do odrobienia dla innych klubów. Zawodnicy z
Warszawy w tym sezonie mają najwięcej strzelonych bramek spośród wszystkich klubów. Ciekawym przypadkiem jest ostatni mecz Lech vs Legia, który jak na klasyka zupełnie nie porwał kibiców. Mało ciekawych akcji, jedna bramka na cały mecz (i to zdobywa przez fatalny błąd bramkarza). Można rzec, że przerwa w rozgrywkach nie wpłynęła pozytywnie na zespół z Warszawy, być może jest to wielka szansa dla
Wisły? Wspomnieć należy o absencji w zespole Legii, bowiem za czerwoną kartkę sprzed okresu pandemii wciąż pauzuje Jose Kante. To duże osłabienie, choć szeroka kadra pozwala rywalowi na załatanie dziury.

Przybył, posędziował i pojechał

Sędzią niedzielnego meczu będzie Jarosław Przybył z Kluczborka. Na VARze pomoże mu m.in. Daniel Stefański. W ostatnich 10 meczach Wisły prowadzonych przez sędziego Przybyła ani razu nie padł remis. Padły
za to: 4 zwycięstwa (m.in. 1:0 z Górnikiem i cudowną bramką Chuki w końcówce, a także 3:0 z Jagiellonią w tym roku) oraz 6 porażek (m.in. 0:2 z Górnikiem w Zabrzu, tuż po zawirowaniach w klubie, 3:4 z Zagłębiem w
Sosnowcu, w meczu pełnym bramek i ostatecznie nieoczekiwanej wpadce).